warzywa w sosie w niebieskiej misce

Jest słodkie od mleka kokosowego i cukru, słone i umami od sosu sojowego, kwaśne od soku z limonki, pikantne od ostrej papryczki i cudownie aromatyczne od zielonej pasty curry. Idealnie zrównoważone smaki, które są kwintesencją kuchni azjatyckiej. Tajskie zielone curry to totalna smakowitość. Wymaga zakupu kilku egzotycznych produktów, ale uwierzcie nam – WARTO.

Oryginalnie curry pochodzi z Indii, a pierwsze ślady tej potrawy sięgają aż 2500 lat p.n.e. Kupcy, którzy przybywali do Indii z Japonii, Chin, czy odległej Portugalii i Francji, kupowali nie tylko przyprawy, ale rozpowszechniali także przepisy na curry w całej Azji Południowo-Wschodniej, w tym w Tajlandii przyczyniając się do powstania wielu regionalnych odmian tego dania. Ostrość tej potrawy zawdzięczamy portugalskim kupcom i misjonarzom, którzy na początku XVII wieku przedstawili ostre papryczki Tajom.

Słowo „curry” w języku tajskim to แกง (czytane jako gaeng) i oznacza „mokre pikantne danie wzbogacone i zagęszczone pastą”. Tajlandia ma kilka odmian curry – zielone, czerwone, żółte, panang i massaman – jednak to zielone curry jest najprawdopodobniej jednym z najbardziej charakterystycznych dań kuchni tajskiej. Oryginalnie prawie wszystkie tajskie pasty curry składają się z pasty z krewetek, sosu ostrygowego, czosnku, szalotki, trawy cytrynowej, pieprzu, limonki kaffir i nasion kminu – ale wyróżniają się kolorem dodanego chili. Mleko kokosowe zastąpiło ghee (masło klarowane) tradycyjnie stosowane w indyjskich curry. My zastąpiliśmy pastę z krewetek pastą z fermentowanej soi, a sos ostrygowy sosem grzybowym i sosem sojowym, co podpatrzyliśmy na lekcji gotowania podczas naszej podróży po Tajlandii.

ZIELONE TAJSKIE CURRY (PORCJA DLA 3-4 OSÓB)

Składniki:
1 porcja zielonej pasty curry
1 kostka tofu (200g)
½ dużej cukinii
1 średnia marchewka
1 średnia cebula
garść fasolki szparagowej
1 papryka
3 pieczarki
4 mini kukurydze
1 twardy mały pomidor lub kilka pomidorków koktajlowych
1 puszka mleka kokosowego
1 łyżka stołowa sosu sojowego
1 łyżka sosu grzybowego
1 łyżka cukru trzcinowego
garść tajskiej bazylii
woda
olej kokosowy do smażenia
sok z limonki (opcjonalnie)

  1. Tofu pokrój w kostkę, odsącz porządnie w bawełniany ręcznik kuchenny i usmaż na złoto.
  1. Pokrój swoje ulubione warzywa w średniej wielkości kawałki. Tajskie curry przyjmie właściwie dowolną kombinację warzyw. My tym razem wykorzystaliśmy: cebulę, marchew, cukinię, paprykę, pieczarki, mini kukurydze, pomidora i fasolkę.
  1. Do przygotowania curry wybierz większy garnek. Zacznij od wrzucenia na rozgrzany olej kokosowy zielonej pasty curry. Smaż ją, aż wyraźnie puści wszystkie aromaty. Mieszaj, żeby się nie przypaliła!
  1. Po ok. 3 minutach zacznij partiami wrzucać do garnka warzywa. Zacznij od tych twardych np. marchewki, brokułu czy kalafiora. Każdą partię smaż, aż zacznie lekko mięknąć, wtedy dodawaj następną.
  1. W momencie, gdy wszystkie warzywa będą już wstępnie podsmażone dolej do nich pół puszki mleka kokosowego i pół szklanki wody.

//Polecamy używać mleka kokosowego z kartonu. Jeśli używacie puszki pamiętajcie, żeby ją dobrze wymieszać przed użyciem. //

  1. Gdy zawartość garnka zacznie się gotować dodaj tofu i pomidora. Gotuj jeszcze przez 5 minut.
  1. Po tym czasie dopraw curry sosem sojowym, pastą grzybową i tajską bazylią. Gotuj jeszcze przez 5-10 minut. Tuż przed wyłączeniem ognia dolej do curry pozostałe ½ puszki mleka kokosowego.
  1. Podawaj z ryżem i skropione sokiem z limonki.

Smacznego!

M&O

Obserwuj nas na FB!
fb-share-icon
CategoriesBez kategorii
  1. Pingback:ZIELONA PASTA CURRY - knives&veggies

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *