Zgodnie z obietnicą, po zeszłotygodniowej Azji, dziś mamy dla Was tzw. „jednogarnkowca” wokół bardziej europejskich smaków. Szwedzki gulasz z piwkiem to kolejna propozycja na kwarantannowy prosty i sycący obiad.
Przepis na Sjömansgryta lub Sjömansbiff (sjöman, czyli marynarz) znany jest światu od 1903 r. Na początku XX w. popularny szczególnie wśród marynarzy (stąd nazwa), którzy w trakcie morskich wypraw używali do gulaszu piwa ze względu na brak słodkiej wody. Oryginalnie danie składa się z wołowiny, cebuli i ziemniaków. Zweganizowanej wersji sjömansgryta podanego ze słodką żurawiną spróbowaliśmy po raz pierwszy prawie 10 lat temu w Göteborgu. Przepis przywieźliśmy ze sobą do domu, a dzisiaj się nim z Wami dzielimy!
Skål!
SZWEDZKI GULASZ Z PIWEM (PORCJA DLA 4 OSÓB)
Składniki:
100g kostki sojowej
10 małych ziemniaków
3 średnie marchewki
6-8 pieczarek
½ średniego selera (korzeń)
2 średnie cebule
2 małe pietruszki (korzeń)
1 puszka brązowej soczewicy
250ml jasnego piwa
500ml bulionu warzywnego
2 duże ząbki czosnku
1 łyżka stołowa tymianku
1 łyżka stołowa majeranku
2 liście laurowe
2-3 kulki ziela angielskiego
1 łyżeczka kminku
sól i pieprz (do smaku)
1 łyżeczka cukru
olej do smażenia
- Ugotuj kostkę sojową w rosołku do miękkości.
- Obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki podgotuj przez kilka minut, żeby lekko zmiękły.
- Na rozgrzanym oleju podsmaż pokrojoną w grubą kostkę cebulę. Dodaj cukier, połowę tymianku, posól, wyciśnij dwa ząbki czosnku i smaż jeszcze przez chwilę, aż cebula zrobi się miękka.
- W dużym garnku podsmaż przez kilka minut pokrojoną w krążki marchewkę razem z liśćmi laurowymi, zielem angielskim i kminkiem. Dodaj pokrojonego selera i pietruszkę i smaż jeszcze przez chwilę. Gdy warzywa zaczną mięknąć dodaj soczewicę, usmażoną wcześniej cebulę, podgotowane wcześniej ziemniaki, pieczarki, resztę przypraw, sól i pieprz do smaku i smaż jeszcze przez chwilę. Wlej piwo i bulion.
- Zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem przez ok. 20 minut.
- W międzyczasie usmaż przygotowaną wcześniej kostkę sojową z odrobiną sosu sojowego.
- Dodaj kostkę i gotuj dalej z resztą warzyw (opcjonalnie zostaw część usmażonej kostki, by podać ją na wierzchu gotowego dania). Gulasz można uznać za gotowy, gdy warzywa zrobią się miękkie.
- Gotowy gulasz posyp natką pietruszki i podawaj z żurawiną lub borówką.
Smacznego!
m&o