Niedziela dla niektórych bywa dniem trudnym, a nic tak nie poprawia humoru, jak ciepła i aromatyczna zupa z kluchami! Przygotowanie grzybowego ramenu z dzisiejszego przepisu zajmie Wam nie więcej niż 20 minut. Do dzieła!
Źródeł tej ikonicznej już japońskiej zupy trzeba szukać w XIX wieku, gdy do Japonii przybili chińscy handlarze. Z prostego dania klasy pracującej stała się jedną z najpopularniejszych zup na świecie. Poniżej przedstawiamy naszą wersję ramenu na bazie miso – jest to najmłodsza wariacja na temat tej zupy – powstała dopiero w latach 60-tych w Hokkaido.
GRZYBOWY RAMEN (PORCJA DLA 2-3 OSÓB)
Składniki:
2 litry wody
3 łyżki stołowe jasnej pasty miso ( do kupienia online lub na działach z egzotyczną żywnością )
garść wodorostów kombu (lub wakame / nori)
75g makaronu ramen
4 grzyby shitake
150g grzybów shimeji
100g grzybów enoki
2 cm kawałek imbiru
1 ząbek czosnku
szczypiorek
olej
sos sojowy
sól i pieprz
olej sezamowy i kostka miękkiego tofu (opcjonalnie)
1. Jeśli używacie wodorostów kombu należy zalać je wodą i odstawić na czas przygotowywania pozostałych składników.
//Podobnie postępujcie z wakame. Jeśli natomiast planujecie użyć nori – dodajcie wodorosty tuż przed podaniem! //
2. Ugotować makaron.
3. Grzyby umyć i pokroić, imbir pociąć w cienkie plasterki. Grzyby podsmażyć na patelni z dodatkiem sosu sojowego, imbiru, czosnku, soli i pieprzu, aż nieco zmiękną.
// Nie musicie koniecznie używać azjatyckich grzybów, podstawą może być nawet pieczarka. Warto jednak dodać chociaż jeden rodzaj bardziej aromatycznego grzyba, aby wywar nabrał smaku. //
4. Do garnka wlać wodę, dodać jasną pastę miso i odciśnięte wodorosty. Podgrzewać wywar na małym ogniu (jeśli używacie kombu to nie wolno go zagotować!). Gdy wywar zacznie parować dodać podsmażone wcześniej grzyby z czosnkiem i imbirem. Podgrzewać na małym ogniu jeszcze przez 5 min.
5. Podawać z wcześniej ugotowanym makaronem, szczypiorkiem oraz opcjonalnie pokrojonym w dużą kostkę tofu (polecamy miękkie!) i kilkoma kroplami oleju sezamowego.
Smacznego!
m&o