Pad Thai – jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni tajskiej, którego przyrządzania nauczyliśmy się w szkole gotowania On’s Thai Issan Vegetarian Restaurant w Kanchanaburi podczas naszej zeszłorocznej podróży po Tajlandii.
Pełna nazwa dania kway teow pad wskazuje na jego chińskie korzenie (kway teow po chińsku oznacza makaron ryżowy). Pad Thai to potrawa smażona techniką stir-fry, którą spopularyzowali w Tajlandii chińscy emigranci. Tajskimi akcentami są płatki chili, tamaryndowiec i brązowy cukier. Według niektórych źródeł to sam premier Tajlandii – Plaek Phibunsongkhram wymyślił to danie pod koniec lat 30.
Pad Thai jest jednym z naszych ulubionych comfort foodów, a oto nasza interpretacja przepisu:
PAD THAI (porcja dla 2 osób)
Składniki:
2 łyżki stołowe oleju np. arachidowego, ryżowego lub innego o wysokiej temp. spalania
1 średnia cebula
2 ząbki czosnku
1 średnia marchewka
3-4 pieczarki
1 pęczek szczypiorku
1 kostka tofu twardego (180g)
1 kostka tofu miękkiego/silken (ok. 200g)
1 limonka
garść kiełków fasoli mung
4 łyżki stołowe orzechów arachidowych
1 łyżeczka sosu tamaryndowego
1 łyżka stołowa sosu sojowego jasnego
1 łyżka stołowa sosu grzybowego
1 łyżka stołowa cukru brązowego/trzcinowego
½ łyżeczki czarnej soli (Kala Namak)
suszone chili w płatkach – doostrzajcie wg. Waszych możliwości
200g makaronu ryżowego 5mm
1. Namoczyć makaron w zimnej wodzie przez min. 30 minut.
2. Przygotować sos łącząc ze sobą cukier, wyciśnięte ząbki czosnku, sok z połowy limonki, sos tamaryndowy, sos sojowy i sos grzybowy.
// Sos tamaryndowy można ewentualnie zastąpić większą ilością soku z limonki. Sos tamaryndowy, podobnie jak sos grzybowy (wegański odpowiednik sosu ostrygowego), to składniki typowe dla kuchni tajskiej i nadają wyjątkowy smak potrawie. Polecamy je zakupić online lub w lokalnym sklepie z egzotyczną żywnością. //
3. Na suchej i mocno rozgrzanej patelni uprażyć orzeszki arachidowe, aż się zarumienią. Po ostygnięciu rozdrobnić w moździerzu.
4. Twarde tofu pokroić w kostkę i usmażyć na chrupko.
5. Na rozgrzanym oleju podsmażyć pokrojone warzywa (pieczarki, cebulę, marchewkę, białą część szczypiorku) – ważne, żeby zachowały chrupkość! Dodać rozdrobnione miękkie tofu, po chwili dodać twarde tofu, wlać połowę wcześniej przygotowanego sosu. Pod koniec smażenia doprawić szczyptą czarnej soli. Zdjąć wszystko z woka.
// Oryginalnie Pad Thai serwuje się z jajkiem. My zastępujemy je miękkim tofu doprawionym czarną solą, która nadaje mu jajeczny smak. //
6. Na rozgrzanego woka wrzucić namoczony wcześniej makaron. Dodać do niego pozostałą część sosu i pół szklanki wody. Smażyć, aż makaron zrobi się miękki.
7. Do gotowego makaronu dodać wcześniej przygotowane warzywa z tofu i dobrze wymieszać.
8. Gotowe danie serwować z dodatkami – uprażonymi orzeszkami, zielonym szczypiorkiem i kiełkami. Opcjonalnie doprawić płatkami chili i cukrem. Całość skropić sokiem z limonki.
Smacznego!
m&o