makaron z sosem pomidorowym

Czwarty tydzień kwarantanny oznacza jedno – makaron 😉 ALE nie byle jaki – oto nasze słynne sojoneze, czyli roślinna wersja spaghetti bolognese! Banalnie proste w przygotowaniu totalne „jedzenie na pocieszenie”. Zostańcie w domu, jedzcie kluseczki i trzymajcie się zdrowo!

Historia tego dania wzbudza kontrowersje w kraju, z którego zdawałoby się, że pochodzi. Oryginalnie bazą tego dania jest ragù, czyli mięsny sos z pomidorami zwany ragù alla bolognese, który wbrew nazwie nie powstał w Bolonii, a w pobliskiej Imoli. Tradycyjnie podawany jest z makaronem jajecznym tagliatelle lub jako baza do lasagne. Wersja z makaronem spaghetti we Włoszech nie istnieje i wzbudza olbrzymie kontrowersje, zwłaszcza wśród bolończyków.  Co ciekawe – sam przepis w zasadzie pochodzi z Francji, gdzie gęsty sos pod nazwą ragout jest znany od XVIII wieku. We Włoszech pierwsze wzmianki o tym daniu pojawiają się w książkach kucharskich dopiero po koniec XIX wieku. Wersję ze spaghetti zawdzięczamy amerykańskim i brytyjskim żołnierzom stacjonującym we Włoszech w trakcie II Wojny Światowej. Po powrocie do domu zaczęli serwować najtańszy makaron z mięsno-pomidorowym sosem swoim rodzinom, a włoscy imigranci zaczęli podawać bolognese w swoich restauracjach.

SOJONEZE (PORCJA DLA 4 OSÓB)

Składniki:

250g spaghetti
150g granulatu sojowego
1 puszka całych pomidorów
400ml passaty
2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
1 średnia cebula
4 duże ząbki czosnku
garść świeżej bazylii
przyprawy: 1 liść laurowy, 2 łyżki słodkiej papryki, 2 suszone ostre papryczki, 2 łyżki oregano, kostka warzywna, sól i pieprz do smaku
oliwa z oliwek do smażenia

  1. Granulat sojowy razem z kostką warzywną zalej wrzątkiem i odstaw na ok. 10 min.

// Wrzątku wlewamy do poziomu granulatu. Granulat możecie zastąpić pokruszonymi kotletami sojowymi, tofu lub nawet brązową soczewicą. //

  1. Czosnek wyciśnij, posyp solą i odstaw. Cebulę pokrój w kostkę, smaż ją razem z liściem laurowym, odrobiną soli, 1/3 czosnku i pokruszoną ostrą papryczką, aż zacznie się lekko przypalać. W międzyczasie ugotuj makaron.
  1. Do cebuli dodaj gotowy granulat. Dopraw granulat słodką papryką, 1/3 czosnku, solą i pieprzem. Smaż, aż zacznie się lekko przypalać.

// Polecamy podlać granulat odrobiną wytrawnego czerwonego wina! //

  1. Do granulatu dodaj puszkę pomidorów (trzeba je rozdziobać łopatką), passatę i koncentrat pomidorowy. Sos dopraw resztką czosnku, oregano, połową świeżej bazylii, solą i pieprzem. Gotuj sos na małym ogniu ok. 15 min.

// W sezonie warto zapuszkowane pomidory zastąpić świeżymi. //

  1. Stopniowo dodawaj ugotowany makaron do sosu, dobrze wymieszaj i dopraw pozostałą świeżą bazylią.
  1.  Podawaj z oliwą, natką pietruszki i vermezanem od Wege Siostry.

Smacznego!

m&o

Obserwuj nas na FB!
fb-share-icon
CategoriesBez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *